İzmir’e Özel Bir Kutu Oyunu: İzmir1900

İzmirli grafik tasarımcı ve araştırma görevlisi Ayşegül Acar, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde yürüttüğü doktora çalışmaları sırasında oluşturduğu bir kutu oyunu tasarımı ile dikkatimizi çekti. İzmir’de yasayan ya da İzmir’i biraz da olsa deneyimleme şansı bulmuş kişilerin rahatlıkla oynayabileceği bu oyun, 4-8 kişiyle oynanıyor ve oyuncular seçtikleri karakterlere göre ‘talih kartlarından’ çıkan görevlerle, İzmir'in 1900 başlarındaki günlük hayatını deneyimleyebiliyor.

Raflarda görmeye alışık olduğumuz ve sıklıkla oynanan kutu oyunları incelenerek, tamamen İzmir'e özel bir işleyiş tasarlanmış. İzmir için bir ilk olma niteliğini taşıyan bu oyunda, İzmir'in 19.yy sonlarındaki yaşam alışkanlıkları, sosyal ve ekonomik hayatı, semtleri ve mahalleleri, yaratılan kurgu karakterlerle birebir oyunculara yaşatılmak üzere planlanmış. Oyun bir araştırma projesinin sonucunda oluşturulduğu için, İzmir'in dönemsel bilgilerini de oyunculara aktarma hedefinde. Dönem bilgilerini içeren cevaplanması zorunlu soru kartları, bu amaç dahilinde önemli bir unsur oluşturuyor.

2015 yılında tamamlanan oyun, henüz piyasaya sürülmemiş fakat, Ayşegül Acar sektörden çeşitli kurumlarla görüşmelerinin sürdüğünü belirtiyor. Umarız oyun kısa sürede raflarda yerini alır.Yorum Yap
Takvim