Efsanevi İrlandalı: Molly Malone


KİM BU MOLLY ?
Molly bir efsane. 3 asır önce Mary,İrlanda Dublin’de,sokaklarda balık ve midye satan güzel bir genç kız, sokaklarda el arabasıyla ekmeğini kazanmaya çalışırken güzelliği ile herkesi büyülemeyi başarmış,şansız bir kahraman. O dönem, nedense, Mary isimlilere Molly derlermiş oralarda. Timothy adlı bir genç kemancı Molly’e aşık olur. Savaş,kıtlık ve açlık…Güç bela yaşamaya çalışırken insanlar,söylentiye göre, Molly güzelliğini satmaya başlar geceleri. Sabah akşam sokaklarda ekmeği için koşarken yorgun düşer nazik bedeni. Tifo ya da kolera gibi ateşli bir hastalık alır götürür Molly’nin bedenini. Timothy keman çalmayı bırakır. Tüm halk ve ozanlar günahsız ilan eder Molly’i. Yıllar sonra Timothy kemanını eline alıp çalmaya başlayınca,sokaklardan el arabasının gıcırtısı duyulur. Gelen Molly’nin ruhudur. İyi insanlar göçüp gitse de güzellikleri sokaklarda durur. 13 Haziran Molly Malone’s günü ilan edilir. Şehrin göbeğine heykeli dikilir.

Molly Malone’s yargılamadan sevmenin sembolüdür. Kusurları görmezden gelip sevmektir. Molly Malone’s içtenliktir.

NE YAPIYORUZ
Güzel yemekler,atıştırmalıklar,nefis kokteyller,benzersiz biralar,harika müzik…Her yerde duyduğunuz şeyler. Ama biz gerçekten bunları sağlıyoruz. Pazar hariç her gün saat 10:00’da sıcak kahvemiz hazır. Öğlen yemeği için daha iyi bir seçenek bilmiyoruz. Gün batarken,günün muhasebesini yapmak,gelen geçen insanları izlemek,hayatın akışını yavaşlatmak,renklerin dönüşüne kendini bırakmak için kusursuz bir yer. Kusurlarımız varsa da görmezden gelin,ya da bize söyleyin. Ama bizi olduğumuz gibi sevin.

Donmuş patates,hazır hamburger köftesi vs kullanmıyoruz. Evde yaptığınız gibi patatesleri soyup,suda dinlendirip kızartıyoruz. Burgerin köftesini,piliç şinitzeli,sigara böreğini kendimiz yapıyoruz. Taze taze.

KİMİZ BİZ?
Bu gerçekten çok önemli değil. Birimiz Back To The Future’daki profesör gibi saçlara sahip, diğerimizde saç yok, bir diğerimizde hipster sakalı var. Hepimiz kahve, içki, yemek sektöründe hayatımızı geçirdik. Samimiyiz, paradan daha değerli şeyler olduğunun bilincindeyiz, müzik dinlemeyi, yemek yemeği severiz.
    Yorum Yap
    Takvim