Bir İzmirlinin Hafta Sonu Günlerine Sığdırabileceği 11 Program

Victor Hugo’nun prensesi, denizi kız, kızı deniz sokakları ise buram buram gavurluk kokan güzel şehir İzmir. İzmirliler ve İzmir hakkında çoğu şeyi duyduk, sevenler de var, sevmeyenler de (belki de kıskananlar) peki ne yapar bu İzmir insanı?

İzmir insanları hafta sonu ne yapar, nereye gider, ne yer, ne içer listeledik. Tabii mevsim yaz değil ise… Yazın hafta sonları şehir merkezi bomboştur. Mahallenin köpeği bile serinlemek için sahil kasabalarından birine gitmiştir.

Cuma kahvaltısı

gevrek

Cuma sabahı köşedeki gevrekçiden “gevrek”, “sayas” ve “boyoz” alınır. Vapurda yanında bir çay ile, vapura binilmediyse ofiste afiyetle yenir. Çoğu metropolde yaşanan “sbox kahvemi içmeden uyanamıyorum”ları burada pek duyamazsınız.

Öğle yemeğinde söğüşe ne dersiniz?

sogus

Herkes sakat at sevmez hatta çoğumuz yemeyi geç, görmek bile istemeyiz. İzmirliler? Onlar bu işi sanat haline getirdi. Beyin, kelle, dil, soğan, maydanoz, domates, pul biber, kimyon…

Öğle kahvesi

Processed with VSCOcam with p5 preset

Kızlarağası, iş merkezlerine pek yakın olmayabilir ama Dibek Kahvesi içmek için çok da uzak değil. Öğle yemeğinden sonra hem biraz yürüyüş hem de bir fincan kahve sindirim için çok iyi gelir.

Akşamüstü kaçamağı

pasaport2

İzmir insanları rahattır, cumaları ekstra rahattır. Akşamüstü iş yoğunluğu hafifleyince Pasaport’ta buz gibi birasını yudumlar tavla partneriyle.

Friday night

izmir gece

Tüm haftanın stresini atmanın vakti geldi. Güzel bir yemek sonrası Alsancak sokaklarına salar kendini İzmirli.. Kordon, İkinci Kordon, Muzaffer İzgü, Gazi Kadınlar, Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi… Gece Alsancak’ta kopar.

Eve dönmeden bir “kayıntı” yapalım…

kokorec

Zaten mekandan çıkıp, arabaya, taksiye ya da “baykuş”a yürürken milyonlarca sokak lezzetiyle karşılaşırsınız. Bizim tavsiyemiz Cuma gecesi için kokoreç. Tabii İzmir usulü kokoreç.

Cumartesi’ye başlarken

kumru-izmirli

Hafta sonu tüm hızıyla devam ediyor. Yeni güne lezzetli bir şeyler atıştırarak başlayalım. “Kumru” ya da “çift eritmeli kömürde karışık sandviç” ama Lozan ya da Kardeşler Büfe’de.

Biraz alışveriş

pazar

Genelde erkekleri sürükleyen kadınların ya da kız kıza yapılan mağaza gezmelerin adresidir Gül Sokak. Burada aradığınızı bulamazsanız Forum Bornova, Agora ya da Optimum’a uğranır. En olmadı Özkanlar Pazarı. :)

Alışverişi atlatanlar

gulsk

Mağaza mağaza dolaştın, ayakların uyuştu. Hadi Gül Sokak’ın alt paraleline… Dr. Mustafa Enver Bey’de bir şeyler içip biraz laflamaya..

“Akşam roka-rakı-balık?”

egemeze

Bunu sık sık duyar İzmirli. İster Kordon’da ister Kilizman’da ister Foça ister Bostanlı… Hele Ege’nin o güzel yeşillikleri, mezeleri varken bu soruyu duymamak mümkün değil. Üstüne mutlaka midye. İzmir Midyesi.

Meşhur pazar brunch’ları

cicekli

Yeşillikler arasında serpme kahvaltı… Etrafta aileler, çocuklar, yaşlılar, gençler, herkes bir arada. Çiçekliköy, Aliağa, Güzelbahçe en favori mekanların bulunduğu ilçeler. Masa enfes, hem kişiyi hem gözünü doyuruyor. Bal kaymak, peynir, yumurta, reçel, roka, domates, zeytin ne ararsanız mutlaka bulursunuz.

Doğa’nın tadına bak!

atlar

Karnı doymuş, sırtı pek İzmirli kahvaltıdan sonra ne yapar? Bu güzel doğanın tadını çıkarır: Yürüyüş yapar, ata biner, uçurtma uçurur… Günü güzelleştirmek için daha ne lazım?

Sasalı gezisi

izmir-dogal-yasam-parki

Pazar günü bitmeden Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda eğlenceli bir tur. Bahadır Fil’in yadigarı İzmir ziyaret edilip, ördekler beslensin.

Son durak: Bostanlı’da okey

bostanli-okey-oynayanlar

Biraz da kumarbazdır İzmirli. Bostanlı’daki kahvelerde kadınlar daha fazladır. Okey, tavla , iskambil her türlü oyun oynanır. Oyunlar oynanır, çaylar içilir, “çiğdem çitlenir” ve hafta sonu biter.

Kaynak: http://listelist.com/

Yorum Yap
Takvim