"Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Yine Rengarenkti

İzmir'de bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ bu sene de rengarenkti.


İzmir'de bisikletlerini balon, çiçek ve oyuncaklarla süsleyen, süslü kıyafetlerini giyen kadınlar Konak Meydanı'nda toplandı.


Müzik eşliğinde dans eden grup bisikletlerine ‘Çocuklar için bas pedala’, ‘Bisiklete atla hayalini yaşa’, ‘Kadın sokağa çıkarsa hayatı değişir’, ‘Özgürlük bisiklette’, ‘Bisiklet en iyi psikologdur’, ‘Hayallerine sür’ yazılı pankartlar astı.


Bisikletli erkeklerin de destek verdiği organizasyonu düzenleyen Sema Gür, kadınların erkeklerle toplumda aynı haklara sahip olduğunu vurgulamak ve yolların sadece motorlu araçlara ait olmadığını, yollarda bisikletlilere saygı istediklerini ifade etmek için toplandıklarını söyledi.


Gür, kadın erkek eşitliği için herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini söyleyerek, ‘Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olmayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı. Toplumun her alanında var olmalı. Bisiklete, kadına, kadın bisikletliye saygı istiyoruz.’ diye konuştu.


Daha sonra bisikletli polislerin eskortluğunda tur başladı. Konak ile Cumhuriyet meydanları arasındaki yolun gidiş istikameti, tur nedeniyle bir süre motorlu taşıt trafiğine kapatıldı. Karşı yönde ilerleyen bazı araçlar da klakson çalarak bisikletlilere destek verdi.


Etkinliğe katılan kadınlardan Hayal Bayaç bisikletin hayatın her alanında olması gerektiğini belirterek, ‘Her gün bisikletle işe gitmek istiyorum. Egzozsuz bir dünya istiyorum. O yüzden bu etkinlikteyim.’ ifadelerini kullandı.


Gül Çay ise bisiklet kullanımının artmasının istediğini söyleyerek, ‘Yolda sataşmaların olmamasını istiyoruz.’ dedi.


Bisikletlerin geçişi esnasında bir aracın yola çıkmaya çalışması ise kadınların tepkisine neden oldu. Tur Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde sona erdi.

Yorum Yap
Takvim