Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası  İsmet Kaptan Mh. Gazi Osmanpaşa Blv. 1369 Sk. No:11/A Çankaya
0232 231 41 09


Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası, 1955’te açılmış, İzmir Çankaya’da artık üçüncü kuşağının işbaşında olduğu tarihi bir esnaf lokantası. Çarşı esnafı ile lokanta açılıyor, onlarla birlikte kapatılıyor. Ciğer sarma, beğendili tas kebap ve lor tatlısı çok beğeniliyor.

Artık kaybolmakta olan bir türün son temsilcilerinden biri olan bu lokanta gerçek bir esnaf lokantası…


Yemeklerde tereyağı, zeytinyağı, kuyruk yağı kullanıldığı, kara fırın kullanmanın yaygın olduğu, sunulan öğünlerin mevsimine göre değiştiği, her şeyin özenle ve kestirmece olmadan hazırlandığı eski dönemin son temsilcilerinden.

Kurucusu ve işletmecisi Adil Müftüoğlu‘nun Mardin Midyat’ta başlayan öyküsü onu İzmir’e kadar sürüklüyor. Sonrasında ise yarım asrı aşan bir lezzet serüveni.

Uğur Lokantası‘nın menüsünde yok yok, Anadolu’nun birçok tencere ve kebap yemeği ağızlara layık. Özellikle ciğer sarma ve kuzu tandırıyla meşhur. Ayrıca İslim kebabı, Ankara kebabı, elbasan, Macar gulaşı ve patlıcan kebabıyla avcı kebabı günlük menüde yerini alıyor. Tatlılardan ise lor tatlısı mekanın spesiyali. Lokantanın yemeklerinde kullanılan zeytinyağı Ayvalık’tan, tereyağı ise Urfa’dan geliyor.

güveçte kuru

En başta söylediğimiz gibi burası gerçek bir esnaf lokantası. Çarşı esnafıyla birlikte kepenk açıyor, onlarla birlikte dükkanı kapatıyor. Akşam saat 19.00’dan sonra içeri müşteri alınmıyor ama zaten o saate kadar yemeklerin büyük çoğunluğu bitmiş oluyor.

Yılların deneyimi, titizliği jenerasyondan jenerasyona aynen devam ediyor. Geleneksel Türk mutfağının en iyi örneklerinden biri.

Vedat Milör'a göre:

Lezzet:         
Fiyat Kalite:
Ambiyans:    

Adres: Gaziosmanpaşa Bulvarı 1369 Sokak No:11 Çankaya – İzmir