İzmir'de Bisikletli Otobüs Dönemi


İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, otobüslerin önüne takılan bir düzenek sayesinde, bisiklet sürücülerini de toplu ulaşıma katmayı hedefliyor. Aynı anda iki bisikletin taşınabildiği, kolay açılıp kapanabilen sistem, kullanıcıların görüş ve önerilerinden sonra yaygınlaştırılacak.


Belediye, metro ve İZBAN trenlerinde bisikletli yolcuların seyahat etmesinin önünü açan düzenlemelerin ardından, bu alanda önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyor. ESHOT, bisiklet kullanıcılarından gelen talepler üzerine otobüslerin önüne takılabilen, aynı anda iki bisikletin taşınabildiği bir sistem tasarladı. Çeşitli bisiklet modelleri üzerinde denenen sistemin kolay kullanılabilmesi ve güvenlik açısından sıkıntı oluşturmaması amaçlandı.


Sistem, üzerinde bisiklet yokken otobüsün ön kısmında kapalı durumda bekliyor. Bir bisikletli bineceğinde ise yolcu tarafından hızlı bir şekilde açılıyor. Kullanıcı, bisikleti taşıma bölgesine yerleştirdikten sonra yolculuğuna başlayabiliyor. Yolculuğun bitiminde ise bisikleti yerinden çıkarıp eğer başka bir bisiklet taşınmıyorsa düzeneği kapalı konuma getirmek, yalnızca birkaç saniye sürüyor.


Denemelerden başarıyla geçen bisiklet taşıma sistemi, kullanıcıların da beğenisine sunuldu. İzmir'deki bisiklet topluluklarının temsilcileri, ESHOT atölyelerine giderek düzeneği yerinde inceledi. Ege Pedal Spor Kulübü Başkanı Yusuf Hitit, Perşembe Akşamı Bisiklet Topluluğu kurucusu Muhlis Dilmaç, Çarşamba Akşamı Bisiklet Topluluğu temsilcisi Hüseyin Tekeli ve Abdullah Yıldırımkal'dan oluşan inceleme heyeti, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Fazıl Ölçer ve diğer yetkililerden bilgi aldı. Şehirdeki bütün bisiklet kullanıcılarını memnun edecek bir uygulamayı hayata geçirmek istediklerini belirten yetkililer, sistemi yaygınlaştırmadan önce önerileri değerlendireceklerini söyledi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr
    Yorum Yap
    Takvim