Gölgesinde Çınarın
Geçmiş Etkinlik
SATIN AL 50

Gölgesinde Çınarın
18 Aralık Çarşamba – 20:00
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Biletler
76.00 TL
50.00 TL

Gölgesinde Çınarın, 18 Aralık'ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde!

“Türk Edebiyatı’nın önemli şairlerinden Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Ağlasun Ayşafağı adlı kitabından uyarlandı, Gölgesinde Çınarın.

Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi bir değerimize vefa diyelim öncelikle; neden bu oyunu sahnelediğimize dair konuşurken.

Sanat yapıtlarının popülerliğe, reytinglere, gişe hasılatlarına, ucuz komikliklere göre ‘değer‘ gördüğü, sanatın ve bilimin ‘demode‘ olduğu bu toz duman günlerde, ozanımızı -belki de haklı olarak- tanımayanlar, bilmeyenler için de sahneliyoruz bu oyunu.

Öyle ya, kitabevi raflarında yıllardır yer almıyor kitapları. Diğer değerlerimiz de öyle değil mi? Enver Gökçe örneğin, bilinmez, okunmaz. Ya da, Nâzım Hikmet’imiz ‘memleketini seven romantik bir âşık’ olarak sürülür sanat pazarına, telif haklarına bir banka ‘yasal olarak’ sahipken.

Kuşkusuz karanlık günler yaşıyoruz. Ümitlerimiz örselense de, içimiz acıyarak soluk alıyorsak da barut ve kan kokulu bu günlerde, biliyoruz ki dünden bugüne karanlığa inat, ışık tutanların dizeleri de var bizi ayakta tutacak olan.

İşte Hasan Hüseyin’imizin dizeleri….

Bir çınarın gölgesinden bakıyor ‘Küçükasya’ diye adlandırdığı bu coğrafyanın tarihine. Tarihin patikalarında, taşlı yollarındaki yoksul hanelere uğrayıp acılarını, yoksunluklarını sırtlıyor. Sarayların, konakların zengin sofralarına uğramadan; imparatorları, hanedanları ve soytarılarını alkışlamadan soruyor Mazdekçe:

Nedir bu mal / nedir bu mülk

Neden varlık / neden yokluk

Kim doğmuş anasından köşklerle saraylarla

Bu kölelik bize revâ mı hak’tan

Nedir bu kulluk

Anadolu’nun kıyım ve acı günlerinden ses ediyor Hasan Hüseyin oyunumuzda, bir Çınar’ın gölgesinden. Çınar ki, yüzyıllardır tanığı Anadolu halklarının yaşamının, gölgesinden gelip geçenlerin acılarını yüklenmiş yorgun dallarına.

Tarihten 1970’li yıllara, bu coğrafyanın insan ve toplum suretlerini, emekten, adaletten yana durarak, eşit ve özgür bir yaşamı muştulayarak, yüreğimizi Çınar’ın serin gölgesine bırakıyor Hasan Hüseyin.

Samsun Sanat Tiyatrosu, bu Çınar’ın gölgesinden sesleniyor bu sezon da izleyicilerine.”

Gölgesinde Çınarın Kadrosu

• Yazan: Hasan Hüseyin Korkmazgil

• Yöneten: Erkal Umut

• Oynayan: Yaşar Gündem

• Müzik: S. Özer Akçay

• Işık Tasarım: Yüksel Aymaz

• Koreografi: İhsan Bengier

• Işık – Ses Kumanda: Özgür Gündem

• Tiyatro Müdürü: Okan Dilek


Yorum Yap
Öne Çıkanlar
Takvim