Cumhuriyetin 96 Yıllık Siyasi Ve Ekonomik Birikimi
Geçmiş Etkinlik

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından  “Cumhuriyetimizin 96 Yıllık Siyasi ve Ekonomik Birikimi” konulu Panel 30 Ekim Çarşamba günü saat 18.00'de Apikam Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek.  D.E.Ü. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hasan Taner Kerimoğlu ve Dr. Mithat Kadri Vural'ın konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü Apikam Koordinatörü Hasan Tahsin Kocabaş yapacak.

Panelde, Cumhuriyetin ilanından bu yana geçen 96 yıllık süreçte, siyasi ve ekonomik alanda gerçekleşen değişim ve gelişimler ile kazanımlar konu edilecek.

Panelin konuşmacılarından Doç. Dr. Hasan Taner Kerimoğlu'nun İttihat-Terakki ve Rumlar 1908-1914, Osmanlı Kamuoyunda Balkan Meselesi 1908-1914  ve Osmanlı’da Devrim ve Fedakâran-ı Millet adlı üç kitabı bulunmaktadır. Kerimoğlu; İttihat ve Terakki Cemiyeti, Türk-Yunan ilişkileri, Osmanlı İmparatorluğu’nda siyasal düşünceler ve toplumsal hareketler üzerine akademik çalışmalarına devam etmektedir. 

Ege Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu olan Dr. Mithat Kadri Vural, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Enstitü Yönetim Kurulu Üyesi olan Vural'ın Cumhuriyet dönemi siyasi hayatı üzerine yazılmış pek çok makale ve bildirisi bulunmaktadır.

Yorum Yap
Öne Çıkanlar
Cem Adrian
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Mabel Matiz
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Sıla
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Fazıl Say
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Z Takımı
  • Nazım Hikmet Kültür Merkezi
CMYLMZ-Diamond-Elite-Platinum-Plus
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Takvim