Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti'nin yerleşimi İzmir Karaburun Yarımadası'nda, İzmir'den yaklaşık 60 km uzaklıktaki Çeşme'nin Ildırı Köyü'nde yer almaktadır. Antik çağda on iki İon devletinin önde gelenlerinden olan Erythrai, Antik Ege dünyasının önemli yerleşimlerinden sadece bir tanesidir.

Ülkemizin birçok yöresi gibi Çeşme'nin Ildırı beldesi de tarihi kalıntılar bakımından oldukça zengin bir bölge. Yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan Erythrai Antik Kenti, Ildırı'nın tüm dokusuna işlemiş durumdadır. Antik şehirden günümüze kadar ulaşan antik tiyatro, şehir surları, tapınak kalıntıları ve mozaikler bölgenin tamamına yayılmış durumda. Hatta öyle ki; birçok evde bu mozaik taşların kullanıldığını görebilirsiniz. Özellikle Ildırı'nın tepelerine çıktığınızda antik kent kalıntılarını muhteşem manzara eşliğinde seyredebilirsiniz.

Antik kaynaklar ve uzmanların başlattığı kazılardan elde edilen bilgiler ışığında Erythrai'ın Fenikeliler ile yoğun iletişim içinde oluğu ortaya çıkmıştır. Hatta; Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz'e yönelik ticari faaliyetlerde onlarla birlikte hareket ettikleri anlaşılmaktadır. İonia bölgesinde Erythrai'nin, doğuyla olan bağlantılarının güçlülüğünü kanıtlayan buluntular ele geçirilmiştir. Buna bir örnek de Mısır kökenli skrabeler, fayans ve bronz objelere ulaşılmasıdır. Elde edilen bu eşyalar da bizlere Erythrai'nin ticari ilişkilerinin Mısır'a kadar uzandığını göstermektedir.

Erythrai Antik Kenti Nerede?
İzmir’in ilçesi olan Çeşme'de kent merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Ildır Mahallesinde bulunmaktadır. İzmir-Çeşme karayolundan Barbaros Köy Yolu Caddesine sapılır, Barbaros köyünü Gerence Koyu yönüne doğru geçtikten 12 km sonra Erythrai Antik Kenti'ne ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap
Takvim