"Dünya Otomobilsiz Kent Günü" 22 Eylül'de Plevne Bulvarı'nda


İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Çevreye duyarlı, sürdürülebilir ulaşım türlerinin benimsenmesi ile yaşanabilir ve sağlıklı kentlerin oluşturulması’ hedefiyle düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası'nda ‘Otomobilsiz Kent Günü’nü kutlamaya hazırlanıyor. 22 Eylül Cuma günü saat 11.00'den itibaren araç trafiğe kapatılacak Alsancak Plevne Bulvarı üzerinde gerçekleştirilecek program, çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.


PLEVNE BULVARI NEFES ALACAK
İzmir'in en hareketli güzergahlarından Plevne Bulvarı, yaşayacağı bu ‘trafiksiz’ günde araç gürültüsü yerine melodiler ve çocuk sesleriyle dolacak. Konserlerin verileceği, mini tiyatrolar ve dans gösterilerinin yapılacağı 22 Eylül'de sanat atölyeleri ile sokak sergileri de düzenlenecek. Trafikten arınmış bulvarda sokak oyunları oynanacak; İzmirli bisikletlilerle buluşma ve söyleşinin yanı sıra bisiklet defilesi ve akrobasisi gibi etkinlikler düzenlenecek. Alana kurulan çocuk oyun parkları, yoga eğitimi, pandomim gösterileri, canlı heykel performansları, minikler kadar anne-babaların da büyük ilgisini çekecek. Günün en renkli anları ise 2-5 yaş arası çocukların gerçekleştireceği ‘tay tay bisiklet yarışı’ olacak.


AVRUPALI İZMİR
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa’nın birçok kentinde her yıl Eylül ayında kutlanan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ kapsamında bu yıl da çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Sürdürülebilir hareketliliğe dikkat çekilmesi amacıyla düzenlenen haftada, Sürdürülebilir Ulaşım Sempozyumu ve Karşıyaka Bisiklet Şenliği yapıldı.

Yorum Yap
Takvim