Alsancak Devlet Hastanesi'nde Hekimlerin İlginç Eylemi

İzmir Alsancak Devlet Hastanesi hekimleri, 2 Aralık'ta sessiz ve fiili bir eyleme imza attı. Hekimler, hastaların alışık olmadığı şekilde her hastaya 2-3 dakika yerine 10 dakika muayene süresi ayırdı. Muayene süresi uzayınca gereksiz tahlil istenmedi, lüzumsuz reçete yazılmadı. Hekimler bu durumu ‘Döner sermaye alamayacağız ama hekimlikten aldığımız haz buna değer’ diye değerlendirdi.

Bu duruma alışık olmayan bazı hastalar ‘İçerde bu kadar kalınır mı?’ diyerek tepki gösterince, bir hekim koridora çıkıp ‘2-3 dakikada muayene olmak isteyenler varsa, onlara öncelik tanıyacağız’ dedi. Ancak hiçbir hasta 2-3 dakikalık muayene çağrısına yanıt vermedi, herkes 10 dakikalık muayene sırasını bekledi.

Hekimlerin bu sessiz sedasız eylemini asistanhekim.org sitesinde yazan Dr. Emine Yılmaz, ‘Belki döner sermaye almayacağız ama hastanın yüzündeki minnettarlık duygusu, hekimin mesleğinden aldığı haz buna değer diyoruz. Biz Alsancak Devlet Hastanesi doktorları el ele verdik, sizde katılın çemberimize. Hastamız için, meslek onurumuz için’ dedi.

İŞTE O SESSİZ VE FİİLİ EYLEMİ ANLATAN O YAZI 

Dr. Emine Yılmaz'ın, hekimlerin bu bir günlük sessiz ve fiili eylemini anlatan yazısı şöyle:

‘Olacak şey değil gibi ama 2 Aralık 2015'de oldu.

İzmir’in Alsancak Devlet Hastanesi çalışanları meslek onuruna ve hastasının haklarına sahip çıkmak için unutulan birşeyi tekrar hatırlattı ve uyguladı. Hastasına 10 dk muayene süresi ayırdı. Anemnez aldı, fizik muayene yaptı. Tanı koymak için süre yeterli olunca gereksiz tahilde istenmedi, gereksiz reçetede yazılmadı.

Hasta poliklinikten ayrılırken mutluydu. Hekim ise yıllardan sonra mesleğini yapmanın huzurunu yaşıyordu. Koridorsa sakindi. Kavga yok, bağırma yok, hakaret yok, tehtid yok.

Tabii ki huzursuz olanlarda vardı. Alışık olmayan bazı hastaların 'İçerde bu kadar kalınır mı?' sesleri poliklinikten duyuluyordu. Bir meslektaşımız koridora çıkıp '2-3 dakikada muayene olmak isteyenler gelsin, öncelik var' demiş. Kimsenin gelmemesi tebessüm ettirici.

3 Aralık günü neden bu uygulamamız birgün ile sınırlı kalsın dedik. Uygulamayı devam ettirmeye karar verdik.

Belki döner sermaye almayacağız ama hastanın yüzündeki minnettarlık duygusu, hekimin mesleğinden aldığı haz buna değer diyoruz.

Biz Alsancak Devlet Hastanesi doktorları el ele verdik, sizde katılın çemberimize. Hastamız için, meslek onurumuz için. Yani geleceğimiz için…’

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/

    Yorum Yap
    Takvim