'Alaçatı Ot Festivali'ne 1 Milyonu Aşkın Ziyaretçi


Türkiye'nin farklı şehirlerinden yaklaşık 1000 tur otobüsüyle Çeşme'ye gelenler, 4 gün boyunca ilçe merkezi ile Alaçatı Mahallesi'nin yanı sıra Çiftlik, Dalyan, Germiyan ve Ildır mahallerini gezdi. Festival dolayısıyla Çeşme'deki otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaşırken, kafe ve restoranlar da yaz sezonunun erken açılmasının mutluluğunu yaşadı. Festival alanında açılan stantlarda yoğun olarak alışveriş yapıldığı gözlenirken, özellikle yiyecek satılan stantlar, gün boyunca ikinci, üçüncü kez evlerde yapılan yemeklerle takviye edildi.

Festivalin son gününde, Alaçatı Amfitiyatro'da 'En Çok Ot Toplama' ve 'En Güzel Ot Yemeği' yarışmaları düzenlendi. Yarışmayı izlemek üzere CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara ve eşi, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ile eşi, Çeşme İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev ve Çeşme İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Emin Yılmaz protokoldeki yerlerini aldı. Çok sayıda festival ziyaretçisi de yarışmaları keyifle izledi. Öte yandan Çeşme'nin önemli kavşaklarında yer alan led ekranlarda da yarışmalar naklen yayınlandı.

99 ÇEŞİT KULLANILABİLİR OT TOPLAYARAK BİRİNCİ OLDU
'En Çok Ot Toplama Yarışması'na 4 yarışmacı katılırken, yarışma jürisinde Aysun Yenice Ahmet Keçeci, Prof. Dr. Galip Akaydın, Dr. Ayfer Tan, Dr. Daniela Beltrame ve Birgül Güner yer aldı. Yarışmada doğadan, kullanılabilir 99 çeşit otu toplayan Nuran Erden birinci, 80 çeşit ot toplayan İklim Erden ikinci ve 78 çeşit ot toplayan Esenur Kurnaz da üçüncü oldu.

ÇEKİŞMELİ 'YEMEK YARIŞMASI'
'En Güzel Ot Yemeği Yarışması'na ise 15 yarışmacı katıldı. Çekişmeli geçen yarışmanın jürisinde ünlü sunucu Zahide Yetiş ile Nevin Akbaş, Gökçen Adar, Murat Kabak, Süreyya Üzmez, Rahmi Yılmaz ve Necmettin Metin yer aldı. Birbirinden iddialı yemeklerin yer aldığı yarışmada birinciliği 'Kuşkonmaz fırında' yemeği ile Suna Sarı elde ederken, 'Sarmaşık yatağında çıtır uskumru ve rezene salatası' yemeği ile Özlem Yorulmaz ikinci, ‘tilkişen’ yemeği ile de Recep Subaşı üçüncü oldu. Yarışmalarda derece alanlara sponsor firma tarafından çeşitli beyaz eşyalar hediye edildi.ZAHİDE YETİŞ'E YOĞUN İLGİ 
Yemek jürisinde yer alan televizyon sunucusu Zahide Yetiş'e, yoğun ilgi gösterildi. Zaman zaman hayranlarının sahneye çıkması zorlukla engellenirken, yarışmanın sona ermesinin ardından sahneye hücum eden yüzlerce hayranı, hatıra fotoğrafı çektirebilmek için izdihama neden oldu.

Yorum Yap
Takvim