Abacıoğlu Hanı: Restoran, Kafe, Hediyelik Eşyacı


İzmir'in simgelerinden olan 8 bin 400 yıllık tarihi Kemeraltı çarşısının kalbinde yer alan uluslararası ödüllü 'Abacıoğlu Hanı' asırlara meydan okuyor.

Tarihi Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı'nın kalabalığı ve keşmekeşi içinde arka planda kalmış, fazla bilinmeyen, fakat kapısından içeri adım atıldığı anda doğal mimarisiyle dikkat çeken tarihi bir yer olarak göze çarpıyor.


Han'ın, 18 yy. başında Hacı Mustafa Ağa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında, bir yandan ‘sebze ve meyve hali’ işlevi görürken, diğer taraftan çevre ilçelere yolcu ve yük taşıyan motorlu araçlar için hareket merkezlerinden biri olarak kullanılıyordu. Özgün haliyle dokuz odalı ve yedi alt mahzenli olduğu tahmin edilen yapıdan günümüze, yalnızca kuzeydoğu ve güneybatı kanatları kalmış durumdadır. Hanın bugünkü durumunda, avlunun sağında yedi dükkân bulunmaktadır.

TARİHE SAYGI ÖDÜLLÜ


Konak Belediyesi'nin hazırladığı cephe düzenleme projeleri kapsamında restorasyonu yapılan ve 'Kentsel İyileştirme Projesi Uygulaması' sonucu, 2007 yılında ‘Tarihe Saygı / Yerel Ödülü‘ne ve yine 2011 yılında da dünya çapında en önemli mimari yarışmalardan biri sayılan Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık yarışmasında en iyi 30 mimari yapı arasına girerek ödüle layık görülen handa şu anda, restoran, kafe, hediyelik eşyacı, derici ve kafelerden oluşan 18 dükkân bulunuyor.

DİZİ DE ÇEKİLDİ 


Agora harabeleriyle içiçe olan, çevresi sinagog ve havralarla çevrili tarihi Abacıoğlu hanı, bin 500 metrekare bahçesi ve içerisinde bulunan çeşitli işletmelerle yerli ve yabancı konuklarına hizmet veriyor. Handa el işi halı dokumaları yapılırken, gümüş takıcılar da hizmet veriyorlar. Taş işlemeli kafeleri, restoranı, şarap evi, Rum meyhanesi, nargile salonu ve fasıl geceleriyle isminden söz ettiren Abacıoğlu Hanı'nın müdavimleri arasında ünlü isimler de bulunuyor. Han'da son olarak 2011 yılında başrollerini ünlü sinema oyuncusu Kadir İnanır'ın üstlendiği 'İzmir Çetesi' dizisini çekimleri yapıldı.

HAN'DA GEÇEN 60 YIL


Abacıoğlu Hanı'nın en eski tanıklarından biri olan Edip Şen, ‘Abacıoğlu Hanı'nda 40 yılı aşkın esnaflık yaptım. 60 yıldır hanın içindeyim. Hanın ayağa kaldırılması ve bu günlere gelmesi için çok çalıştık ve muvaffak olduk. Abacıoğlu Hanı, 60 yıldır Kemeraltı'nın kalbinde yaşıyor. Anafartaların gizli bahçesi burası. Abacıoğlu Hanı'nda 60 yıl önce yağ ve bal tüccarları mesken tutardı. Hanın temelinde halen bu tüccarlardan kalan ahşap variller bulunur. Han, daha sonra ayakkabıcıların merkezi oldu. Bir süre boş kalan Abacıoğlu hanı, 2007 yılındaki restorasyonun ardından İzmir'e yakışan bir duruma geldi’ dedi.

İlgili İçerik: Yolo Art & Lounge : Kafe, Bar, Sanat Galerisi

Yorum Yap
Takvim