Ferhan Şensoy, 32 yıldır aralıksız oynadığı Ferhangi Şeyler adlı oyunu 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, İsmet İnönü Sanat Merkezi Kültürpark’ta.

Ferhangi Şeyler, dünya çapında en çok oynanan tiyatro oyunu olarak kendi rekorunu kırmaya devam ediyor. Bu oyunda, her birimizin hayatının içinde yer alan karakterler var. Biz pek göremesek de kendilerini hissettiriyorlar.

Alt katta oturan Orkinos Hanım (ev sahibi), bakkalın sürekli değişen aptal çırakları, aptal avukat Tayfun… Etrafımız mizah dolu.

Ferhangi Şeyler'de yaşanan sıradan günlük olaylar, mahalle ilişkileri, politikacılar, din algısı vs. eleştiriliyor. Kimi zaman sitemler, kimi zaman sert eleştiriler yer alıyor. Ara ara seyirci ile diyalog da kurulan bu oyunda bir bölümde güncel gazete olayları yorumlanıyor.

‘Ferhangi Şeyler'in kasetlerinin içinde Ferhan Şensoy için şöyle bir yazı yer alır: 1971'de grup oyuncularında Gogol'un ‘Müfettiş’ oyunuyla profesyonel tiyatro oyunculuğuna başlayan Ferhan Şensoy, Haldun Taner'in çırağı olarak tiyatro yazarlığına başladı. ‘Haneler’, ‘Bizim Sınıf’, ‘Sizin Dersane’, ‘Kazancı Yokuşu’, ‘İdi Amin’, ‘Avantadan Lavanta’, ‘Evdekiler’, ‘Dur Konuşma Sus Söyleme’, ‘Aşkın Gözüne Gözlük’, ‘Giyim Kuşam Dünyası’, ‘Hayrola Karyola’, ‘Şahları Da Vurular’, ‘Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı’, ‘Kiralık Oyun’, ‘Afitap'ın Kocası İstanbul’, Köşedönücü’, ‘Anna'nın Yedi Ana Günahı’,’Fırıncı Şükrü, Deli Vahap, Nuri Ve Ötekiler’, ‘İstanbul'u Satıyorum’, ‘Gündeste’, ‘Ce Fou De Gogol’, ‘Harem Qui Rit’, ‘Ferhangi Şeyler ve Soyut Padişah’ı yazdı. Haldun Taner'in çırağı olmayı sürdürüyor, ayrıca kavuğun son sahibi…’


20 Ekim 2021
Peron Sanat
Yarın
21 Ekim 2021
2 gün kaldı
21 Ekim 2021
2 gün kaldı
Yorum Yap
Öne Çıkanlar
Cem Adrian
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Mabel Matiz
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Sıla
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Fazıl Say
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Z Takımı
  • Nazım Hikmet Kültür Merkezi
CMYLMZ-Diamond-Elite-Platinum-Plus
  • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Takvim